svatebni-saty-2-220x300 Svatební šaty

Šaty na svatbu takové jaké je známe dnes, nevypadaly vždy stejně. Šaty nebývali bíle a nepořizovali se speciální šaty jenom na svatbu. Bylo by to velmi neekonomické.

Dnes je trendy být ve svatebních šatech trochu extravagantní, krásná, ale hlavně sexy. To poslední ženy z dřívější doby vůbec neměly. Svatební šaty si mohly dovolit jen bohaté rodiny, ty pak podléhaly trendům tamní doby. Ženy z chudších rodin chodily k oltáři buď ve svých nejlepších šatech, s kterými chodili do kostela či tancovačku nebo se vdávaly v krojích.

V trošku bohatších krajích se nové kroje sice kupovali před svatbou, ale pořizování se myslelo hlavně na to, aby v něm mohla chodit nevěsta i po svatbě.

Tradice s bílými krásně zdobenými šaty přišla až v 19. století. Bílým šatům předcházely u velmi bohatých šlechtičen šaty stříbrné a zlaté. Největší propagátorkou se stala, možná neúmyslně v roce 1840 britská královna Viktorie, která si oblékla bílé šaty a svatbě s Albertem ze Saxe-Colburg.

Fotografie manželského páru se dostaly do celé Anglie a z Anglie do celého světa a tím vznikla největší tradice bílých šatů.